Čo to je dobrovoľná dražba?
Asi najlepšie to vystihuje definícia priamo v zákone o dobrovoľných dražbách č. 527/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov (ZoDD): Dobrovoľná dražba je verejné konanie, ktorého účelom je prechod vlastníckeho práva alebo iného práva k predmetu dražby, konané na základe návrhu navrhovateľa, pri ktorom sa licitátor obracia na vopred neurčený okruh osôb prítomných na vopred určenom mieste s výzvou na podávanie ponúk. Pri tomto verejnom konaní prejde príklepom licitátora vlastnícke alebo iné právo k predmetu dražby na osobu, ktorá urobí najvyššiu cenovú ponuku na kúpu predmetu dražby. Dobrovoľná dražba môže byť aj neúspešná ak bola licitátorom ukončená z dôvodu, že nebolo urobené ani najnižšie podanie na kúpu predmetu dražby.
Aké sú výhody nadobudnutia nehnuteľnosti na dražbe?
Vydražiteľ na dražbe neplatí žiadne poplatky, kolky ani provízie realitnej kancelárii. Dražobník vypracuje a podá na príslušnej správe katastra návrh na vykonanie záznamu a správa katastra do 60 dní záznamovú listinu zapíše do katastra nehnuteľností. Neplatnosť dražby je možné napadnúť na súde do 3 mesiacov od udelenia príklepu licitátora. Nezanedbateľnou výhodou nadobudnutia nehnuteľnosti na dražbe je neraz aj nižšia cena nehnuteľnosti oproti trhu. Ďalšou výhodou dražieb je ich transparentnosť a dosiahnutie reálne najvyššej ceny draženej nehnuteľnosti v danom čase na danom mieste.
Prečo mám umožniť obhliadku mojej nehnuteľnosti znalcovi?
Znalec ohodnotí skutočný stav predmetu dražby a to tak, že vykoná obhliadku nehnuteľnosti na mieste. Znalec ohodnotí prípadnú rekonštrukciu nehnuteľnosti ako je výmena okien, rozvodov, dverí, strešnej krytiny a podobne. V prípade, ak znalcovi nebolo umožnené vykonať na mieste obhliadku predmetu dražby, vykoná znalec ohodnotenie z údajov, ktoré má dražobník k dispozícii.
Môže dlžník alebo vlastník predmetu dražby požiadať o upustenie od dražby?
Dlžník alebo vlastník predmetu dražby môžu predísť dražbe kedykoľvek do otvorenia dražby a to tak, že v plnej výške uhradia pohľadávku navrhovateľa dražby spolu s nákladmi dražobníka.
Prečo by so mal spolupracovať s dražobníkom?
Dražobníkovi zákon umožňuje vykonať dražbu aj bez súčinnosti vlastníka predmetu dražby. Vlastník predmetu dražby, ktorý neposkytne plnú súčinnosť dražobníkovi, musí počítať aj s tým, že jeho nehnuteľnosť nebude ohodnotená podľa skutočného stavu, ale len podľa údajov, ktoré má dražobník k dispozícii, čo býva niekedy znalecký posudok niekoľko rokov starý a neodzrkadľuje napríklad kompletnú rekonštrukciu predmetu dražby. Vlastník predmetu dražby si musí uvedomiť, že cena predmetu na dražbe bude každým neúspešným kolom klesať, keďže prípadní záujemcovia nemali možnosť vykonať obhliadku nehnuteľnosti pred dražbou.
Ak nevydražím nehnuteľnosť, dražobná zábezpeka mi prepadáva?
Neúspešnému účastníkovi dražby sa dražobná zábezpeka vracia v plnej výške hneď po skončení dražby.
Čo potrebujem urobiť, aby som sa mohol zúčastniť dražby?
Účasť na dražbe je veľmi jednoduchá. Účastník dražby je povinný zložiť dražobnú zábezpeku a preukázať jeho totožnosť do otvorenia dražby. Priamo na dražbe podpíše dražobníkovi vyhlásenie, že nie je osobou vylúčenou z dražby a zapíše sa do zoznamu účastníkov dražby.
Kde všade sa zverejňuje konanie dražby?
Oznámenie o dobrovoľnej dražbe sa zo zákona zverejňuje v notárskom centrálnom registri dražieb, obchodnom vestníku, na úradnej tabuli obce, na predmete dražby spolu s páskou s nápismi "dražba", v deň konania dražby na verejne prístupnom mieste v budove, kde sa nachádza dražobná miestnosť, v skrátenej forme v periodickej tlači s pôsobnosťou minimálne pre obec, kde sa predmet dražby nachádza, obvykle aj na webových stránkach dražobníka a na iných realitných portáloch.
Prečo bola nehnuteľnosť vydražená za nižšiu cenu ako najnižšie podanie?
V ZoDD je ustanovenie, ktoré povoľuje znížiť najnižšie podanie na dražbe ak nikto z prítomných účastníkov dražby neurobí ani najnižšie podanie uvedené v oznámení o dražbe. V oznámení o dražbe môže, ale nemusí byť informácia, že licitátor dražobníka je oprávnený znížiť najnižšie podanie. Tiež nie je zvykom uvádzať údaj o koľko je licitátor oprávnený znížiť najnižšie podanie.